Kurumsal Dış Değerlendirme Ön Hazırlık Toplantısı Yapıldı.

Kurumsal Dış Değerlendirme Ön Hazırlık Toplantısı, 9 Şubat 2017 tarihinde İÜ Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda yapıldı. Toplantıya İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da katıldı.

Toplantı İÜ Kalite Koordinatörü Prof. Dr. Naci Tolga Saruç’un konuşması ile başladı. Prof. Dr. Saruç konuşmasında, “Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından yürütülmekte olan Kurumsal Dış Değerlendirme Süreci kapsamında İstanbul Üniversitesi’nin değerlendirilmesi amacıyla yapılacak saha ziyareti 14-17 Şubat 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu değerlendirmeye yönelik toplantılar düzenlendi. Kalite konusunda çok ciddi çalışmalarımız oldu. Web sitelerimiz yenilendi ve özellikle idari birimlerde dokümantasyon işlerimizin çoğu tamamlandı” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Saruç ayrıca ortak misyon, vizyon ve hedeflerin, İÜ Kalite Politikası’nın ve öğrenci odaklılığının tüm birimlerce ve çalışanlarca benimsenmesi ve vurgulanması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Naci Tolga Saruç’un konuşmasının ardından İÜ Kalite Koordinatör Yardımcısı ve İÜ İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Börke Tunalı konuşma yaptı. Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Börke Tunalı, “Bugün sizlerle Kalite Komisyonu’nda ne tip sorular yöneltilebilir ve bu sorulara nasıl yanıtlar verebiliriz, bunlara ilişkin bir simülasyon çalışması yapmaya çalışacağız” ifadeleriyle konuşmasına başladı.

Kalite Komisyonu’na yöneltilecek olası soruların “kalite güvencesi sistemi” ve “yönetim sistemi” olmak üzere temel olarak iki ana başlıkta olacağını beklediklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Tunalı, bekledikleri soruları ve bunlarla ilgili üniversitede bu zamana kadar neler yapıldığını katılımcılarla paylaştı. Yrd. Doç. Dr. Tunalı, İstanbul Üniversitesi’nde 2005 yılında Kalite Güvence Politikaları oluşturulduğunu, bunların stratejik planlar içinde olduğunu ve internet sitesinde yayınlanarak kamuoyu ile paylaşıldığını aktardı.

İstanbul Üniversitesi misyonunun “İnsanlığa yararlı bilgiler üreten nitelikli bireyler yetiştirmek” ve vizyonunun da “Dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almak” olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Tunalı, son olarak yönetim güvence sistemi kapsamında öğrencilerle ve mezunlarla ilişkiler, AR-GE faaliyetlerinin verileri, kurumsal iç ve dış değerlendirme sürecine yönelik bilgilerin planlandığı gibi toplanıp toplanmadığı, bunların güvenilirliği gibi temalarda gelebilecek soruları ve İstanbul Üniversitesi’nin konuyla ilgili çalışmalarını aktardı.

Toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü